Külföldi utazáshoz, nyaraláshoz szükséges úti okmányok
Ne felejtse otthon a külföldi utazáshoz szükséges úti okmányát! Magyar állampolgároknak - amennyiben az Európai Unión belül, a belső határok nélküli schengeni térség egyik országából a másikba utaznak úti okmányként elfogadott az érvényes személyi igazolvány is, amennyiben útlevéllel nem rendelkeznek. Nem tekinthetők azonban érvényes úti okmánynak, és nem használhatók a személyazonosság igazolására a bankkártyák, jogosítványok vagy adóigazolványok. Az Európai Unión belüli határátlépéskor uniós ország állampolgárának nem kell felmutatnia személyi igazolványát vagy útlevelét.
Kiskorúak esetében, ha a gyermek egyedül, vagy csak az egyik szülővel utazik, esetleg olyan felnőtt kíséretében aki nem a törvényes gyámja, szükséges lehet olyan dokumentum bemutatása a gyermek saját érvényes útlevelén vagy személyi igazolványán kívül, amelyben mindkét szülő, vagy a gyermek törvényes gyámj jóváhagyását adja az utazáshoz, és ezt aláírásával igazolja.
Mivel erre vonatkozóan nincs egységes szabályozás az Európai Unió országain belül, az egyes országok különböző szabályokat alkalmaznak a kiskorúaknak a szüleik nélküli utazásával kapcsolatban, mindenképpen javasolt előzetesen ellenőrizni, hogy az érintett országokban milyen feltételeknek kell eleget tenni a be-, illetve kiutazáshoz. Erről közvetlenül a hatóságoknál, illetve az adott ország nagykövetségén vagy konzulátusán lehet tájékozódni.
Az Európai Unió országainak nagykövetségei és konzulátusai az alábbi linken találhatóak:
https://europa.eu/youreurope/citizens/national-contact-points/embassies/index_hu.htm
Az Európai Unió belső határok nélküli, schengeni térséghez tartozó országai az alábbiak:
Ausztria, Belgium, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Izland, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia és Szlovénia.
Nem tartoznak a schengeni térséghez az alábbi országok:
Bulgária, Ciprus, Egyesült Királyság, Horvátország, Írország, Románia
Utazási biztosítás
Egy külföldi utazás alkalmával sok váratlan dolog történhet, a várva-várt nyaralást könnyen tönkreteheti egy hirtelen megbetegedés vagy baleset, a csomagjaink ellopása vagy egyéb kellemetlenségek, amelyek költségei igen magasak lehetnek.
Ne induljon útnak utasbiztosítás nélkül! Kössön egészség- és balesetbiztosítást az utazás előtt, amely tartalmaz poggyászbiztosítást, úti okmány pótlást, személyi felelősségbiztosítást, jogi segítségnyújtást, esetleg további kiegészítő szolgáltatásokat, mint például kiegészítő sportbiztosítás, autós segítségnyújtás, assistance szolgáltatást. Baleset esetén az Európai Unió országaiban egységesen a 112-es telefonszámon érheti el a segélyhívót.
Gyógyszerek, egészségügyi szolgáltatások a nyaralás alatt
Gyógyszerek kivitele, egészségügyi szolgáltatások külföldön a nyaralás alatt
Az Európai Unión belüli ideiglenes tartózkodása során igénybe veheti a célország sürgősségi egészségügyi szolgáltatásait. Ehhez mindenképpen szükséges magával vinnie az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amyel egyébként nem helyettesíti a hagyományos utazási biztosítást, ezért az utazás előtt mindenképpen érdemes biztosítást kötni.
A nyaralás során gyógyszerekre, esetleges védőoltásokra is szüksége lehet, ezért javasolt felkeresnie háziorvosát vagy az Országos Epidemológiai Központ honlapját, ahol a külföldi egészségügyi előírásokról, illetve az Ön által szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről tájékozódhat.